Mostar, 3. prosinca 2011. godine
Svečanom sjednicom Sveučilište u Mostaru u Hrvatskome domu hercega Stjepana Kosače obilježilo je 34. obljetnicu svoga postojanja.
Sjednicu je otvorio prof. dr. sc. Vlado Majstorović, rektor Sveučilišta u Mostaru. Obraćajući se okupljenima iz cijele BiH, ali i uglednicima iz regije, rektor je zahvalio što su našli vremena uveličati slavlje.
Ugledni skup pozdravio je i Ante Uglešić, predsjednik Rektorskoga zbora iz Hrvatske. – Osobno sam se uvjerio u veliki napredak ovog sveučilišta, koji je, unatoč kriznim vremenima, i te kako vidljiv. Ne zaostajete za ostalim sveučilištima, naprotiv, vi ste ispred mnogih, rekao je dr. Uglešić. Uglešić nije zaboravio istaknuti i pomoć Vlade Hrvatske u izgradnji kampusa, dodavši da će pomoć stizati i dalje, a sada bi na redu trebala biti izgradnja sveučilišne knjižnice, bez koje se rad jednog uglednog sveučilišta ne može ni zamisliti.
Skupu se obratio i dr. Refik Šahinović, predsjednik Rektorskog zbora u BiH. Uz želje za daljnji uspješni rad, te isticanje uspješne suradnje s mostarskim Sveučilištem, Šahinović je istaknuo kako će Rektorska konferencija BiH raditi na unaprjeđenju visokog obrazovanja.
Obraćajući se i pozdravljajući ugledne goste, dr. Dragan Čović je istaknuo kako se sjeća prvih dana rada Sveučilišta, a suradnja nije prestala ni danas, gdje dr. Čović radi kao profesor. Nakon što je priopćio dogovor sa sjednice predstavnika općina i županija s hrvatskom većinom, Čović je potaknuo članove Rektorskog zbora u BiH da donesu instrukcije o pravljenju zakona o visokom obrazovanju, ističući kako će odmah nakon toga, u što kraćem roku, relevantne vlade usvojiti zakon o visokom obrazovanju.
– A vi iz Hrvatske pomagali ste do sada, a sada vas molim da sredstva donirate jedino Sveučilištu i Sveučilišnoj klinici, gdje su najpotrebnija, istaknuo je dr. Čović.
Nakon uglednih gostiju, za govornicu je stigao dr. Vlado Majstorović, rektor Sveučilišta u Mostaru. Na samom početku svoga govora, naglasio je kako ovog puta neće govoriti o povijesti Sveučilišta nego će ukratko predstaviti ključne aktivnosti koje su provedene u prošloj akademskoj godini te indentificirati aktualna pitanja i naznačiti što trebaju činiti kako bi doprinijeli daljnjem razvoju Sveučilišta.
-Osim izazova što ih sa sobom nosi provedba bolonjskog procesa i osiguranje kvalitete kao njegove glavne odrednice, Sveučilište se susreće i s izazovom internacionalizacije i i uključivanja u europsko istraživačko područje, poticanja mobilnosti, pokretanje doktorskih studija, osiguranje prostornih i edukativnih kapaciteta, jačanje uloge studenata i slično, naglasio je dr. Majstorović.
Rektor je govorio i o aktualnim pitanjima nakon šest godina uvođenja bolonjskog procesa, tražeći odgovore na pitanja kako dalje. Nije zaboravio ni istaknuti težak materijalni položaj, izražavajući nadu kako očekuje boljitak nakon dogovora predsjednika pet vlada.
Svečanost je uveličao Akademski pjevački studentski zbor te Gudački kvartet.